نگاهی به سال گذشته در رون اخبار ایران و جهان ما به اعماق داده های میدون سر زدیم تا گزارشی از داستانهایی که امسال توجه کاربران شبکه های اجتماعی را به خود جلب کردند تهیه کنیم. این گزارش شامل سه داستان برتر هر ماه، و نگاهی نزدیکتر به اخبار حقوق زنان، و موفقیت های تیم های ورزشی ایران می شود.

ژانویه

Science & Technology

حکم نهایی استیون هاوکینگ: خدایی در کار نیست

استیون هاوکینگ، کیهان‌شناس و فیزیکدان نظری برجسته بریتانیایی، در اظهار نظری جنجالی و جدید با قطعیت و یقین اعلام کرد که «خدایی وجود ندارد».

لینک

Share ۴۹۹۵   Like ۲۹۶۸۳   Comment ۱۰۶۵۶

۱ ژانویه ۲۰۱۵
دانش و فناوری
Social

پاپ فرانسیس: تحریک دیگران با توهین به دین آنها خطاست

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان که در فیلیپین به سر می‌برد، از حق آزادی بیان دفاع کرده، ولی همزمان گفته است که تحریک دیگران با توهین به دین آنها خطاست.

لینک

Share ۷۰۹   Like ۱۳۴۳۴   Comment ۸۳۱

۱۵ ژانویه ۲۰۱۵
اجتماعی
Politics

جنتی درباره اقتصاد مقاومتی:‌ چه اشکالی دارد روزی یک وعده غذا بخوریم

احمد جنتی، ‌خطیب نماز جمعه تهران،‌ با انتقاد از افرادی که قصد ایجاد رابطه با آمریکا و شکستن تحریم‌ها را دارند، اعلام کرد که چه اشکالی دارد اگر وضع بدتر شد، روزی یک وعده غذا خورده شود.

لینک

Share ۱۱۴۰   Like ۱۱۴۲۰   Comment ۳۰۲۹

۲۱ ژانویه ۲۰۱۵
سیاسی

فوریه

Science

استیون هاوکینگ: خشونت بشر دیگر برایش سودی ندارد

استیون هاوکینگ، کیهان‌شناس برجسته بریتانیایی، تا کنون تهدیدهای زیادی را در مقابل بشریت برشمرده و در تازه‌ترین اظهارنظر «خشونت انسان» را عاملی مهلک در برابر تمدن دانسته‌است.

Share ۲۷۸   Like ۱۷۵۴۰   Comment ۷۰۲

لینک ۸ فوریه ۲۰۱۵
دانش و فناوری
sports

ایران به من همه چیز داد، اما من به طرفدارانم هیچ چیز ندادم

مصاحبه فردوسی‌پور با کارلوس کیروش

Share ۴۶۹   Like ۱۷۹۱۳   Comment ۴۸۶

دیدن ویدیو ۱۲ فوریه ۲۰۱۵
ورزشی
Social

کانادا اقامت پناهندگانی را که به کشور خود رفت‌وآمد دارند «لغو می‌کند»

رسانه های کانادا گزارش داده اند که دولت اين کشور اقدامات خود را برای لغو اقامت آن دسته از افرادی که از اين کشور پناهندگی گرفته‌اند، ولی بعدا به همان کشوری که از آن فرار کرده‌‌ بودند سفر کرده‌اند، تسريع کرده است.

Share ۹۹۵   Like ۱۶۰۸۳   Comment ۲۴۷۵

لینک ۲۸ فوریه ۲۰۱۵
اجتماعی

مارس

Social

جشن نوروز در کاخ سفید به میزبانی میشل اوباما برگزار شد

میهمانی نوروزی کاخ سفید به میزبانی میشل اوباما و با حضور گروهی از صاحبان کسب و کار، مدیران مدارس، مسئولان و هنرمندان برگزار شد.

Share ۲۰۷۳   Like ۳۶۶۱۴   Comment ۹۶۵

لینک ۱۵ مارس ۲۰۱۵
اجتماعی
Science

گوگل 'نوروزی' شد

گوگل به مناسبت نوروز نشان‌های ویژه‌ای طراحی کرده است. در نشان نوروزی گوگل، که برای کاربران افغانستان، آذربایجان، ترکمنستان، قرقیزستان و ازبکستان به نمایش در می‌آید، از گل و سبزه و زنبور استفاده شده است.

Share ۲۱۲   Like ۴۴۷۲۷   Comment ۶۲۵

لینک ۲۱ مارس ۲۰۱۵
دانش و فناوری
Science

مدیرعامل اپل ثروت خود را به امور خیریه اختصاص می‌دهد

تیم کوک، مدیرعامل شرکت اَپل که در حال حاضر موفق‌ترین شرکت سودآور جهان محسوب می‌شود، اعلام کرده ثروت خود را برای مصرف در امور خیریه به انجمن‌های انساندوستانه خواهد بخشید.

Share ۱۷۹   Like ۲۰۷۴۷   Comment ۶۹۶

لینک ۲۹ مارس ۲۰۱۵
دانش و فناوری

آوریل

Politics

عربستان به منظور توقف هواپیمای ایرانی فرودگاه صنعا را بمباران کرد

جنگنده‌های عربستان سعودی به منظور جلوگیری از فرود یک هواپیمای ایرانی در فرودگاه صنعا، پایتخت یمن، باند این فرودگاه را بمباران کردند.

Share ۱۴۳   Like ۹۰۱۲   Comment ۱۰۶۱

لینک ۳۰ آوریل ۲۰۱۵
سیاسی
Politics

مجادله توئیتری سناتور تام کاتن با محمد جواد ظریف

مجادله رسانه‌ای محمد جواد ظریف و سناتور تام کاتن، از امضاء کنندگان نامه به آیت‌الله خامنه‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران، در ۲۴ ساعت گذشته به بحثی داغ در شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و این دو سیاستمدار ایرانی و آمریکایی در توئیتر و فیس‌بوک به یکدیگر تاخته‌اند.

Share ۲۵۱   Like ۸۰۹۱   Comment ۳۹۸

لینک ۳۰ آوریل ۲۰۱۵
سیاسی
Politics

ظریف: ما کسی را در ایران به خاطر عقیده‌اش زندانی نمی‌کنیم

قای ظريف همچنين گفته است: «افرادی که جرايمی مرتکب می‌شوند يا قوانين کشور را نقض می‌کنند، نمی‌توانند پشت اينکه روزنامه‌نگار يا فعال سياسی هستند، پنهان شوند».

Share ۴۶۱   Like ۵۳۸۲   Comment ۱۱۱۷

لینک ۳۰ آوریل ۲۰۱۵
سیاسی

مهٔ

Sports

پیروزی تیم والیبال دختران زیر ۲۳ سال ایران در برابر فیلیپین

تیم ‌ملی والیبال دختران زیر ۲۳ سال ایران در اولین دیدار خود در مسابقات قهرمانی آسیا برابر فیلیپین که میزبان بازی های این دوره است به برتری رسید. تیم ایران در این دیدار توانست با نتیجه‌ سه بر یک به برتری برسد.

Share ۲۸۴   Like ۱۵۴۱۸   Comment ۲۶۵

لینک ۱ مهٔ ۲۰۱۵
ورزشی
Sports

تکواندوی ایران برای دومین بار قهرمان جهان شد

Tتیم ملی تکواندوی ایران در بیست و دومین دوره مسابقات جهانی به میزبانی روسیه، عنوان قهرمانی را نصیب خود کرد. این مسابقات با حضور ورزشکاران ۱۴۴ کشور در شهر چلیابینسک در حال برگزاری است. تکواندوی ایران در بخش مردان با ۲ مدال طلای فرزان عاشورزاده و مسعود حجی‌زواره، همچنین راهیابی یعقوبی به مرحله نیمه‌نهایی و پیروزی‌های خدابخشی، قهرمانی‌اش را مسجل کرد.

Share ۵۲۸   Like ۱۱۴۴۵   Comment ۲۲۵

لینک ۳ مهٔ ۲۰۱۵
ورزشی
Sports

کیمیا علیزاده اولین مدال زنان ایران در مسابقات قهرمانی تکواندوی جهان را کسب کرد

کیمیا علیزاده در آخرین روز رقابت‌های مسابقات قهرمانی تکواندوی جهان در روسیه با پذیرش شکست مقابل مایو هامادا از ژاپن در مرحله نیمه نهایی وزن منهای ۵۷ کیلوگرم با نتیجه ۵ بر ۳ برنز گرفت و اولین مدال تاریخ تکواندوی زنان ایران را در مسابقات قهرمانی جهان کسب کرد.

Share ۴۳۷   Like ۱۶۹۰۴   Comment ۳۲۹

لینک ۱۸ مهٔ ۲۰۱۵
ورزشی

ژوئن

Politics

مساله اجازه بازرسی از مراکز هسته‌ای و نظامی ایران

موضوع بازرسی از مراکز نظامی ایران در هفته‌های اخیر بحث برانگیز شده است. یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در حالیکه از موافقت ایران با اجرای پروتکل الحاقی ان‌پی‌تی خبر داده، گفته که به موجب این پروتکل "وقتی که شکی داشته باشیم یا به ناسازگاری‌هایی بربخوریم، می‌توانیم برای بازرسی از مثلا یک مکان اعلام نشده درخواست کنیم، این می‌تواند شامل مراکز نظامی نیز بشود." لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز گفت که کشورش بدون گنجاندن دسترسی بازرسان به همه تاسیسات ایران، از جمله تاسیسات نظامی، در توافق هسته‌ای با ایران، آن را نخواهد پذیرفت.

Share ۲۰۷۳   Like ۶۲۰۷۰   Comment ۱۵۷۰۸

لینک ۱۱ ژوئن ۲۰۱۵
سیاسی
Economy

وزیر نفت ایران 'گم شدن' دکل نفتی در دوره احمدی‌نژاد را تایید کرد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گزارش‌ها درباره مفقود شدن یک دکل نفتی ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد را تأیید کرده است.

Share ۱۶۷۷   Like ۱۹۶۵۷   Comment ۱۷۶۵

۲۳ ژوئن ۲۰۱۵
اقتصادی
Incidents

درگذشت گربه‌‌ای که رییس ایستگاه قطار بود

تاما، گربه‌‌ای که هشت سال "رییس ایستگاه" قطار بود درگذشت و مراسم ختم او برگزار شد. او در زمان مرگ ۱۶ سال داشت.

Share ۹۶۰   Like ۱۷۱۵۵   Comment ۵۷۰

لینک ۲۸ ژوئن ۲۰۱۵
حوادث

ژوئیه

politics

ابراز امیدواری بریتانیا به بازگشایی سفارتش در تهران تا پایان سال جاری میلادی

فیلیپپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا گفته که امیدوار است سفارت کشورش در تهران تا پایان سال جاری میلادی (حدود پنج ماه دیگر) بازگشایی شود.

Share ۲۱۶۱   Like ۳۲۴۵۳   Comment ۱۷۸۱

لینک ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۵
سیاسی
Politics

ایران بر سر برنامه هسته‌ای خود با قدرت‌های جهانی به توافق رسید

ممکن است قدیمی‌ترین قرآن موجود در دنیا در کتابخانه دانشگاه بیرمنگهام بریتانیا یافت شده باشد. دانشگاه بیرمنگهام گفته که آزمایش تاریخ‌گذاری رادیوکربن روی اوراق یک قرآن متعلق به کتابخانه این دانشگاه نشان داده است که عمر این قرآن دست کم به ۱۳۷۰ سال می‌رسد و در نتیجه، احتمال دارد قدیمی‌ترین قرآن موجود در جهان باشد.

Share ۲۱۶۱   Like ۳۲۴۵۳   Comment ۱۷۸۱

لینک ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۵
فرهنگ و هنر
Social

دانشگاه کردستان برای اولین بار در رشته زبان کردی دانشجو می‌پذیرد

مسئولان دانشگاه کردستان از راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در این دانشگاه و پذیرش دانشجو در این رشته برای سال تحصیلی آتی خبر داده‌اند. به گفته بختیار سجادی، رئیس شورای راه‌اندازی رشته زبان و ادبیات کردی در دانشگاه کردستان، تدریس این رشته با پذیرش ۴۰ دانشجوی روزانه از مهرماه سال ۱۳۹۴ آغاز می‌شود.

Share ۹۸۲   Like ۱۹۵۷۴   Comment ۱۷۹۷

لینک ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۵
اجتماعی

اوت

Social

سفارت بریتانیا در تهران 'یکشنبه بازگشایی می‌شود'

منبعی در وزارت خارجه بریتانیا در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی تایید کرد که سفارت این کشور در تهران بازگشایی می‌شود. بازگشایی سفارت روز یکشنبه، اول شهریور انجام خواهد شد. گزارش شده که بنا است فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا نیز برای بازگشایی سفارت به تهران برود. هیاتی از چهره‌های اقتصادی نیز آقای هموند را همراهی خواهند کرد.

Share ۱۳۳۹   Like ۱۹۶۷۴   Comment ۱۰۹۶

لینک ۲۰ اوت ۲۰۱۵
سیاسی
Social

عشق سال‌های دور، زن روس را به کابل بازگرداند

"یا لیوبلیو تبیا" به زبان روسی یعنی "من ترا دوست دارم." پاسخ مثبت به این پیشنهاد عاشقانه٬ زندگی٬ دین و وطن رینا باووم، دختر ۲۰ ساله روس‌تبار را برای همیشه عوض کرد. این دختر اهل سنت پترزبورگ به یک شهروند افغان دل باخت و این دلدادگی زندگی او را در مسیری تازه قرار داد. دل‌باخته روسی حالا ۶۵ سال دارد و داستان عاشقانه او چکیده‌ای از فراز و نشیب‌های چهار دهه اخیر در افغانستان است.

Share ۱۳۶۱   Like ۲۲۸۱۲   Comment ۱۳۱۶

لینک ۲۴ اوت ۲۰۱۵
اجتماعی
Science

تبدیل بافت سرطانی به بافت سالم در آزمایشگاه

دانشمندان آمریکایی می‌گویند که راهی را یافته‌اند که ممکن است با آن بتوان رشد ناهنجار سلول‌های سرطانی را متوقف و بافت مبتلا را به بافت سالم تبدیل کرد. به گفته آنان نتایج اولیه در مورد بکارگیری این شیوه در آزمایشگاه برای برخی از تهاجمی‌ترین انواع سرطان "بسیار امیدوارکننده" بوده است.

Share ۲۵۴۳   Like ۲۹۱۷۰   Comment ۶۵۹

لینک ۲۵ اوت ۲۰۱۵
دانش و فناوری

سپتامبر

Arts

مجرمان در گنبدکاووس به جای حبس به خرید کتاب محکوم می‌شوند

قاضی قاسم نقی‌زاده، رئیس شعبه دوم دادگاه کیفری گنبدکاووس، در شرق استان گلستان، افرادی را که مرتکب جرایم سبک شده‌اند به جای حبس، به خرید کتاب محکوم می‌کند. آقای نقی‌زاده به ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، گفته است که این کتاب‌ها برای زندان گنبد کاووس خریداری می‌شوند و عناوین آنها متنوع است و از کتاب‌های بسیار ساده تا کتا‌ب‌های تخصصی را در برمی‌گیرد.

Share ۱۴۰۰   Like ۲۳۵۴۷   Comment ۱۰۸۵

لینک ۵ سپتامبر ۲۰۱۵
فرهنگ و هنر
Science

داستان مرغ سرکنده‌ای که ۱۸ ماه زنده ماند

هفتاد سال پیش مزرعه‌داری در ایالت کلرادوی آمریکا یکی از مرغ‌هایش را سر برید، اما مرغ سرکنده حاضر نشد بمیرد. مایک - اسمی که بعدا روی این مرغ گذاشتند - ۱۸ ماه بعد از سلاخی همچنان زنده بود و مرزهای شهرت را در می‌نوردید. این که چطور یک مرغ بی‌سر این همه وقت زنده ماند، سوالی است که کریس استوکل واکر هفتاد سال بعد به دنبال آن رفته است.

Share ۲۹۳۳   Like ۲۱۱۰۴   Comment ۱۷۰۳

لینک ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۵
دانش و فناوری
Sports

ایران قهرمان فوتسال زنان آسیا شد

تیم ملی ایران با شکست ژاپن در فینال مسابقات فوتسال زنان آسیا در مالزی، قهرمان این رقابت‌ها شد. ایران با گل فرشته کریمی در نیمه اول مسابقه با نتیجه یک بر صفر ژاپن را شکست داد و به مقام قهرمانی اولین دوره مسابقات فوتسال (فوتبال داخل سالن) زنان آسیا رسید. تیم ایران با شکست تایلند در مرحله نیمه‌نهایی به فینال این رقابت‌ها رسیده بود.

Share ۹۲۸   Like ۲۳۰۵۸   Comment ۷۷۱

لینک ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۵
ورزشی

اکتبر

Sports

کاپیتان تیم‌ فوتبال پرسپولیس درگذشت

هادی نوروزی، کاپیتان تیم فوتبال پرسپولیس تهران بر اثر سکته قلبی درگذشت. رسانه‌های ایران خبر داده‌اند هادی نوروزی که سی سال داشت، در خواب سکته کرده و پس از انتقال به بیمارستان آتیه تهران درگذشته است.

Share ۳۷۸   Like ۱۲۷۷۲   Comment ۹۱۷

لینک ۱ اکتبر ۲۰۱۵
ورزشی
Incidents

هما روستا، بازیگر ایرانی درگذشت

هما روستا، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر ایران به دلیل ابتلا به سرطان در ۷۱ سالگی درگذشت. خانم روستا که برای مداوای بیماری سرطان خود به آمریکا رفته بود، در بیمارستانی در لس‌آنجلس٬ یک روز پیش از هفتاد و یکمین سالروز تولدش درگذشت.

Share ۶۲۴   Like ۱۵۷۱۷   Comment ۹۸۶

لینک ۶ اکتبر ۲۰۱۵
حوادث
Incidents

هواپیمای ماهان با بیش از ۴۰۰ مسافر و بدون یک موتور، سالم فرود آمد

خلبان هواپیمای مسافربری شرکت ماهان که با بیش از ۴۰۰ مسافر از تهران عازم بندرعباس بود، موفق شد که هواپیما را به رغم جدا شدن برخی از قطعات موتورش، سالم بر زمین بنشاند.

Share ۹۰۹   Like ۲۰۸۳۱   Comment ۵۷۸

لینک ۱۵ اکتبر ۲۰۱۵
ورزشی

نوامبر

Environmental

تصاویری از بارش برف در شمال تهران

Share ۱۰۱۹   Like ۲۰۰۶۴   Comment ۵۳۸

لینک ۲ نوامبر ۲۰۱۵
محیط زیست
Politics

بانوی افغان‌تبار در کانادا وزیر شد

مریم منصف، سیاستمدار افغان‌تبار کانادایی که ماه پیش به مجلس این کشور راه یافت، امروز به عنوان وزیر نهادهاى دموکراتیک دولت جدید کانادا معرفی شد. خانم منصف امروز در کنار جاستین ترودو، نخست‌وزیر و دیگر اعضای کابینه جدید کانادا سوگند یاد کرد.

Share ۲۲۳۷   Like ۳۳۰۴۳   Comment ۲۰۰۹

لینک ۴ نوامبر ۲۰۱۵
سیاسی
Science
h2>معالجه 'اعجازآمیز' دختری که می تواند آینده پزشکی را متحول کند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان که در فیلیپین به سر می‌برد، از حق آزادی بیان دفاع کرده، ولی همزمان گفته است که تحریک دیگران با توهین به دین آنها خطاست.

Share ۱۱۸۵   Like ۲۰۷۸۶   Comment ۱۲۰۹

لینک ۹ نوامبر ۲۰۱۵
دانش و فناوری

دسامبر

Social

زاکربرگ و همسرش ۹۹ درصد سهام‌شان را می بخشند

مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک و همسرش پریسیلا چان همزمان با اعلام خبر تولد فرزندشان می گویند که ۹۹ درصد سهام خود در این شرکت را اهدای برنامه های نیکوکاری خواهند کرد.

Share ۲۳۶۶   Like ۳۳۰۷۴   Comment ۱۴۵۷

لینک ۲ دسامبر ۲۰۱۵
اجتماعی
Politics

ولادیمیر پوتین: ترکیه از سرنگونی جنگنده روسی، پشیمان خواهد شد

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بار دیگر از ترکیه برای سرنگون کردن جنگنده روسی در نزدیکی مرز سوریه انتقاد کرده و هشدار داده است که روسیه تحریم‌های بیشتری را علیه ترکیه وضع خواهد کرد.

Share ۶۹۸   Like ۲۰۳۹۲   Comment ۱۶۱۷

لینک ۳ دسامبر ۲۰۱۵
سیاسی
Social

پزشک و پرستاری که بخیه کودک ۵ ساله را باز کرده بودند، بازداشت شدند

مقامات قضایی خمینی‌شهر در مرکز ایران می‌گویند که پزشک و پرستاری که بخیه یک کودک ۵ ساله را به دلیل ناتوانی خانواده‌اش از پرداخت هزینه درمان باز کرده بودند، تفهیم اتهام و راهی بازداشتگاه شده‌اند.

Share ۱۳۱۰   Like ۱۷۷۶۰   Comment ۲۴۴۳

لینک ۷ دسامبر ۲۰۱۵
اجتماعی